Chwilówka 1000zł

Na co opłaca się oszczędzać pieniądze?

Dla dużej części z nas oszczędzanie to codzienność, zwłaszcza gdy mamy stałe źródło utrzymania i starannie kontrolujemy wydatki. Aby jednak oszczędzanie przyniosło oczekiwany efekt, warto na początku wyznaczyć sobie konkretny cel, który nas zmobilizuje i umożliwi trzymanie się ustalonego planu.

Czy do skutecznego oszczędzania potrzebny jest cel?

Wydawać by się mogło, że nie masz aktualnie pilnych potrzeb finansowych. Cieszysz się stałą, dobrze płatną pracą, masz dom, sprawne auto i bez problemu możesz pozwolić sobie na coroczny wyjazd na wakacje. W tej sytuacji oszczędzanie pieniędzy może wydawać się niepotrzebne – jeśli będziesz to robić to prawdopodobnie z przyzwyczajenia, nie bardzo wiedząc po co to robisz. Łatwo wówczas o niesystematyczność i niedokładność.

jak zaplanować budżet domowy

Jednakże oszczędzanie powinno być zadaniem nadrzędnym. W pierwszej kolejności powinno się ustalić cel, a dopiero potem rozpocząć odkładanie nadprogramowych środków. W przeciwnym razie trudno będzie nam wypracować należytą systematyczność i właściwie wykorzystać odłożone kwoty. Właściwa motywacja i świadomość celu oszczędzania pozwoli uniknąć pokusy, by naruszyć pieniądze, które już udało się odłożyć.

Kiedy zacząć oszczędzać?

Właściwie oszczędzanie można zacząć w każdym momencie naszego życia: zaraz po podjęciu pracy, w momencie decyzji o powiększeniu rodziny a nawet w podeszłym wieku. Na podjęcie takiej decyzji każda chwila jest dobra. Życie potrafi nas zaskakiwać i warto być przygotowanym na różne scenariusze.

Bardzo ważną kwestią jest ustalenie konkretnej kwoty, którą chcemy odłożyć co miesiąc. Nie chodzi o to żeby odkładać to co zostanie nam w domowym budżecie do czasu kolejnej wypłaty ale, warto wziąć sobie do serca myśl Warrena Buffetta:

„Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to, co zostanie po odłożeniu oszczędności”.

aplikacja do oszczędzania pieniędzyJak i na co warto oszczędzać?

Skoro dobrze jest wyznaczyć sobie cel oszczędzania, zanim przystąpimy do jego realizacji, należy zastanowić się, z jakimi dokładnie wydatkami możemy spotkać się w przyszłości. Warto mieć świadomość jak rozkładają się wydatki w naszym domowym budżecie czyli na co konkretnie wydajemy pieniądze. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj aplikacja Fin4Family. Możliwość nieograniczonego dodawania kategorii oraz podkategorii, pozwoli nie tylko bardzo dokładnie określić na co wydajemy, ale również wygenerować przejrzyste zestawienia wydatków w danym okresie, co bardzo ułatwi bieżące kontrolowanie naszych domowych finansów.

Fin4Family to nie tylko program do zapisywania wydatków ale również bardzo pomocne narzędzie w procesie oszczędzania. Aplikacja pozwala na tworzenie wielu kont – miejsc gdzie trzymamy pieniądze. Kontem będzie zatem klasyczne konto bankowe ale też portfel, lokata czy przysłowiowa skarpeta. Na bieżąco kontrolujemy salda na kontach, dostajemy przypomnienia o planowanych płatnościach czy przekroczeniu stanu na koncie. Fin4Family pomoże rozliczyć wyjazd ze znajomymi, utrzymanie dziecka na studiach czy przygotować dokładny budżet na każdy miesiąc.

Aby wyznaczyć cel oszczędzania należy zastanowić się chwilę – może w planach mamy jakiś większy zakup lub po prostu marzenie do spełnienia. Oto kilka przykładów długofalowych planów, na które najczęściej odkładamy fundusze.

Oszczędzanie na przyszłość naszego dziecka

Już od chwili narodzin naszej pociechy możemy zacząć odkładać, choćby niewielkie, kwoty na poczet jej przyszłości. Może to być dostęp do dobrej edukacji, fundusz na zakup pierwszego, po wejściu w dorosłość, samochodu czy mieszkania.

Oszczędzanie na domek z ogródkiem

W twojej małej kawalerce robi się coraz ciaśniej? Może zawsze marzyłeś o własnym domu w spokojnej okolicy? Taki zakup to bardzo duża inwestycja, wymagająca odpowiedniego przemyślenia i przygotowania. Warto zatem odłożyć najpierw odpowiednią kwotę na wkład własny, jeżeli planujemy kredyt hipoteczny.

Emerytura bez zaciskania pasa

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wygląda wysokość świadczeń emerytalnych w naszym kraju. Niestety zdecydowana większość seniorów po przejściu na emeryturę musi liczyć się z poważnym obniżeniem jakości życia. W dodatku wciąż słyszymy, że kiedyś może zabraknąć funduszy na wypłatę tych świadczeń. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, warto odpowiednio wcześniej zacząć odkładać pewne kwoty na ten właśnie cel. Dzięki temu zdobędziemy odpowiednie środki aby spokojnie cieszyć się emeryturą.

Nagła utrata pracy

Sytuacja gospodarcza przechodzi wzloty i upadki a co za tym idzie rynek pracy zmienia się dynamicznie. Nigdy nie mamy pewności, że dotrwamy do emerytury w jednym miejscu zatrudnienia. W każdej chwili możemy stracić źródło utrzymania a znalezienie kolejnej pracy może potrwać dłuższy czas. Warto przygotować się na taką sytuacje i stworzyć odpowiednią poduszkę finansową.

Oszczędzanie może być fajną zabawą – pobierz aplikację Fin4Family i rozpocznij przygodę już dziś!